مركز چرم تهران

مقدمه

پس از بررسی های انجام شده در صنعت چرم وشناسایی مشکلات این صنعت  در سال 1382 توسط کارشناسان  با توجه به اینکه بسیاری از مشکلات این صنعت نتیجه فقدان نیروی کار ماهر وآموزش دیده مطرح گردید ، برنامه حمایت از ارتقاء دانش ومهارت ، مورد توجه مسئولین وقت سازمان صنایع کوچک وشرکت شهرک های صنعتی تهران قرار گرفت و جلسات متعددی با دانشگاه های مختلف از جمله دانشگاه صنعتی امیر کبیر و دانشگاه علمی کاربردی برگزار گردید و درنهایت در سال1383 مرکز علمی _کاربردی «چرم تهران» وابسته به شرکت شهرک های صنعتی تهران ، طبق مجوز شماره 9887/19/20 مورخ 29/07/83 دانشگاه جامع علمی کاربردی ایران جهت برگزاری دوره های مرتبط با صنعت چرم تاسیس گردید . در همان ابتدا هدف سازمان راه اندازی یک مجموعه آموزشی تحقیقاتی در شهرک صنعتی چرمشهر و با همکاری یکی از مراکز علمی بود ، به نحوی که سازمان صنایع کوچک حمایت های لازم را در جهت ایجاد زیر ساخت ها و زیر بناهای لازم وبخش سخت افزاری ارائه نماید. بر اساس احساس نیاز و اقدامات انجام پذیرفته ، مجوز برگزاری دوره چرمسازی ، چرم وپوست و دوره های تک پودمان با تخصص های ذکر شده با ظرفیت 70 نفر به مرکز آموزش علمی کاربردی چرم به عنوان یکی از مراکز زیر مجموعه وزارت صنایع ومعادن  سابق واگذار گردید . فعالیت مرکز تا اواخر سال 88 ، بصورت محدود و با استقرار در ساختمان شرکت شهرک های صنعتی تهران ادامه یافت . از اواخر سال 88 ،توسعه این مرکز از نظر جذب دانشجو و پرسنل در دستور کار شرکت شهرک های صنعتی تهران قرار گرفت و از اوایل سال 1389 مرکز به محل فعلی در خیابان فلسطین شمالی انتقال یافت.

این مرکز تا کنون در رشته های مرتبط با حوزه چرم، كفش و صنایع وابسته به آن مانند صنایع چرم سازی، تولید چرم و پوست، تولید کفش و طراحي پوشاك به پذیرش دانشجو همت گمارده است .

ارتباط تنگاتنگ با شهرک صنعتی چرمشهر ورامین، خوشه‌هاي صنعتي، انجمن‌ها، صنوف مرتبط با حوزه هاي چرم،كفش، نساجي و پوشاك، استفاده از اساتید مجرب در کنار فارغ التحصیلان دانشگاه‌های معتبر کشور، این مرکز را به عنوان تنها مرکز فعال آموزشی ، پژوهشی و تخصصی در حوزه چرم و صنایع وابسته به آن در سطح کشور مطرح نموده است. از رشته های  جدید که با استقبال دانشجویان و صنایع دیگر  روبرو شد، می توان رشته های طراحی پوشاک ، تکنولوژی دوخت ، حسابداری صنعتی ومالی ، مدیریت کسب وکار ، مدیریت تبلیغات اشاره نمود . از سال تحصیلی 93-92 با راه اندازی دوره کارشناسی ارشد چرم ، این مرکز جزء معدود مراکز کاربردی دارای مجوز ارشد می باشد .

همچنین مرکز آموزش علمی _کاربردی چرم تهران  درسال 1392 موفق به اخذ مجوز خوشه های فناوری چرم وصنایع وابسته از وزارت علوم ، تحقیقات وفناوری شد و نام خود را در میان ده مرکز علمی کاربردی دارای خوشه های فناوری به ثبت رسانید که افتخار دیگری  نصیب مرکز نموده است. لازم به ذکر است که این مرکز در مهر سال جاری پذیرش دانشجو فقط در دو رشته کاردانی چرم وکفش مجوز از طرف دانشگاه جامع  علمی کاربردی  داشته است و در ترم بهمن ماه 94 در 4 رشته اقدام به پذیرش دانشجو نموده است .

رسالت مرکز آموزش علمی کاربردی چرم تهران

مرکز آموزش علمی- کاربردی چرم تهران یکی از مراکز علمی ، کاربردی تخصصي چرم  کشور محسوب می گردد که همواره برای بهبود کیفیت آموزش، پژوهش و ارائه خدمات با اعتقاد به اصول ذیل تلاش می کند:

1-  بهبود مستمر برنامه های آموزشی، پژوهشی و خدماتی با جذب و حمایت از شایسته ترين اعضای هیات علمی، کارشناسان و دانشجویان؛

2- بهبود مستمر برنامه های دوره های کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و تک پودمان ؛

3- بهره برداری بهینه از منابع موجود به منظور ارائه خدمات اثربخش به جامعه از طریق آموزش نیروهای انسانی کارآمد،

4- تحقیق و توسعه در حوزه توسعه فناوری های صنعتی مربوط با همکاری با واحد های صنعتی ( با تکیه بر صنعت چرم-کفش و کیف و پوشاك ) ، سازمان ها ، موسسات وتشکل های مرتبط

5- تقویت و ایجاد ارتباطات دو جانبه و مفید با جامعه ، نهادهای دولتی و بخش خصوصی در راستای بهبود کارایی و اثر بخشی خدمات مدیریتی و اداری به منظور حمایت از رسالت دانشگاه.

6-  به منظور بستر سازی مناسب برای تشکیل شرکت های دانش بنیان به گونه ای که نوآوری در زمینه فعالیت خود داشته باشد نسبت به ايجادمحیط آزمایشگاهی وکارگاهی مناسب برای رشته هایی مانند چرم وپوست اقدام گرديد وبرای حضور  دانشجویان در نمایشگاهها وهمایش های مربوط به رشته تحصیلی. شرایط لازم را فراهم نمود.

7- تربیت دانش آموختگان به صورت علمی در حیطه صنایعی که به صورت سنتی در کشور فعال بوده اند .

اهداف کلی مرکز

1- کسب جایگاه شایسته و درخور شأن مرکز آموزش علمی کاربردی چرم در کشور.

2- ایجاد محیط یادگیری پویا و خلاق، نوآور در راستای ارتقای کیفیت و متحول نمودن امور آموزشی و پژوهشی.

3- ایجاد و حفظ تعاملات و ارتباطات سازنده در راستای فعالیت‏های آموزشی، پژوهشی و فرهنگی با سازمان های دولتی، خصوصی و نهادهای تصمیم ساز و تصمیم گیر در کشور.

4- افزایش سهم دانشگاه در تولید، توسعه و انتقال علم و فناوری و ارتباط و همکاری با مراکز علمی، دانشگاهی و فرهنگی   در سطح ملی.

5- اعمال مستمر استانداردهای آموزشی حاکم بر صنایع و بالاخص صنعت چرم در سطح ملی و بین المللی در فعالیت ها و خدمات آموزشی

6- بهره گیری از سیستم ها و فناوری های نوین آموزشی

7- نیازسنجی دائمی از الزامات و نیازهای آموزشی و پژوهشی صنایع کوچک در سطح ملی و بین المللی